SAŅEMTS DĀVINĀJUMS


Muzeja krājums papildinājies ar vērtīgu eksponātu.

Daugavpils Valsts ģimnāzijas muzejs ir saņēmis dāvinājumu – ģimnāzijas zīmēšanas un mākslas vēstures skolotājas (1940.-1942.g.) Teklas Natālijas Gavares zīmējumu, datētu ar 1938. gada  28.decembri. To saglabāja un šogad uzdāvināja skolas muzejam bijusī 1939.-1940. g. ģimnāzijas audzēkne Skaidrīte Valdovska.

 

Skaidrīte Valdovska (dz. 1924. g.) – viena no slavenākajām terapeitēm Latvijā (republikas Nopelniem bagātā ārste), strādājusi Rīgas 2. slimnīcā no slimnīcas atvēršanas dienas līdz aiziešanai pensijā un bija izpelnījusies valdības un pacientu atzinību, Latvijas Ārstu biedrības Goda biedre (2009).

Skaidrīte Valdovska. 1943. gada 4. jūlijā

Tekla Natālija Gavare-Vītola (1900-1992)

Dzimusi Stāmerienā, piecu bērnu ģimenē. Tēvs vēlējies, lai meitu sauc par Teklu, bet māte - Natālija. Tā līdzās Gavares uzvārdam vienmēr bijuši mātes un tēva dotie vārdi. Kad meitene mācījusies Alūksnes proģimnāzijā, viņas dotības ievērojis skolas zīmēšanas un mākslas vēstures skolotājs, mākslinieks Jēkabs Kazaks. Mācības turpinājusi Rīgas 4. vidusskolā, mākslas iemaņas papildinājusi pie gleznotāja Jāņa Antona. Beigusi Latvijas mākslas akadēmiju 1931. gadā, iegūstot mākslinieka dekoratora specialitāti. Studiju laikā strādājusi Dubultu vidusskolā, dažādos teātros par dekoratori. Pēc akadēmijas beigšanas uzsākusi darbu Daugavpils Latviešu dramatiskajā teātrī, no 1937. gada arī zīmēšanas un mākslas vēstures pasniedzēja Daugavpils Valsts skolotāju institūtā un 2. Daugavpils Valsts ģimnāzijā, bet no 1940. gada – 1. Daugavpils Valsts ģimnāzijā. Piedalījusies izstādēs ar akvareļiem, eļļas darbiem, grafiku. Iemīļoti ziedu motīvi, temperā gleznotas ainavas. Vēlāk pievērsusies vēsturiskajam žanram, portretiem. 1942. gadā atgriezusies Alūksnē, strādājusi vidusskolā par zīmēšanas un rasēšanas skolotāju, atbalstījusi kultūras dzīvi, gatavojusi dekorācijas izrādēm, piedalījusies mākslas izstādēs.  (Avots: Alūksnes pilsētas bibliotēkas novadnieku datubāze.)

1934. gada Daugavpils teātra izrādes programma