Stāsta Evelīna Jahimoviča

Šī gada rudenī es, Evelīna Jahimoviča, piedalījos pirmo reizi organizētajā starptautiskajā Puškina olimpiādē ārzemju skolēniem, kuru organizēja Pleskavas Valsts universitāte sadarbībā ar  Daugavpils Universitātes Rusistikas un slāvistikas katedru. Šīs olimpiādes mērķis - veicināt skolēnu interesi par Krievijas kultūru un krievu valodu. Olimpiādē bija divi posmi. Pirmais posms notika tiešsaistē. Ar saņemtajiem uzdevumiem bija jātiek galā 2 nedēļu laikā, un tajos nācās atbildēt uz jautājumiem par to, kas saista Puškina daiļradi un Latviju, raksturot poēmas ”Vara jātnieks” ilustrāciju, izvēlēties un raksturot savu mīļāko Aleksandra Puškina dzejoli. Otrajā olimpiādes kārtā no 79 dalībniekiem tika atlasīti 13 labākie, kas turpināja dalību olimpiādē klātienē.

14.novembrī olimpiādes klātienes posma atklāšanā uzmundrinošus vārdus dalībniekiem teica no Pleskavas Valsts universitātes ciemos uz Daugavpili atbraukušie pārstāvji, kā arī Krievijas Federācijas ģenerālkonsuls Andrejs Vladimirovs, kurš sagādāja balvas olimpiādes uzvarētājiem, tostarp braucienu uz Mihailovsku.  Šajā posmā nācās izpildīt 4 uzdevumus, kuros žūrija pārbaudīja mūsu zināšanas par A.Puškina dzīves gājumu un viņa darbu ekranizācijām, bet man interesantākais uzdevums bija Puškina un Bairona darbu salīdzināšana. Puškina poēmas  „Jevģēnijs Oņeģins” varones Tatjanas atbildi uz Oņeģina vēstuli vajadzēja salīdzināt ar Bairona dzejoli  oriģinālvalodā - „Fare the well”, ko varētu tulkot kā „Ardievas”. Olimpiādes rezultāti tika paziņoti 30.novembrī. Kopumā no 100 iespējamajiem punktiem ieguvu 89 punktus, saņemot 2 vietu.

Pateicoties savam veikumam, tiku uzaicināta piedalīties braucienā uz Puškina kalniem, lai apskatītu vietas, kur kādreiz dzīvoja dzejnieks, kur arī tika apglabāts. Braucienā piedalījās 8 skolēni no Latvijas un 2 no Igaunijas. Pirmajā ceļojuma dienā apskatījām Puškina atdusas vietu, kā arī apmeklējām baznīcu, pie kuras atrodas dzejnieka un viņa ģimenes kapavieta. Otrajā dienā apmeklējām dzejnieka vecvectēva un  dēla muižu – Petrovsku, tad devāmies uz Puškina izsūtījuma vietu – Mihailovsku, kur dzejnieks pavadīja 2 gadus, uzrakstīdams vairumu savu darbu, tai skaitā poēmas „Jevģēnijs Oņeģins” galvenās nodaļas. Šajā muižā bija iespēja iedomāties, kā Puškins pavadīja savu ikdienu un kā apkārtējā daba palīdzēja Puškinam gūt iedvesmu, jo vide tiešām ir elpu aizraujoša. Nākamajā dienā viesojāmies kaimiņu muižā Trigorskā un lauku sētā Bagrovo.

Kopumā esmu apmierināta ar savu veikumu, un esmu pateicīga Daugavpils un Pleskavas universitāšu pasniedzējiem un savai krievu valodas skolotājai Valentīnai Prokofjevai par iespēju piedalīties šādā olimpiādē.

Evelīna Jahimoviča

-->