Demokrātijas nedēļa Daugavpils Valsts ģimnāzijā

Maija sākums katrā skolās allaž ir rosīgs, jo 1.maijā atzīmējam Darba svētkus un Satversmes sapulces sasaukšanas dienu, tai seko 4. maijs - deklarācijas “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” pieņemšanas diena, tālāk Mātes diena un 9. maijs - Eiropas diena. Šogad šo laiku saucam par Demokrātijas nedēļu. Demokrātijas pamatā ir saruna, saruna vienam ar otru, saruna ar līdzīgi vai citādi domājošiem, saruna pašam ar sevi, tā sākas ar ideju, ar notikumu. Un notikumu mūsu skolā bija daudz.

Daugavpils Valsts ģimnāzijā Latvijas valsts svētki savijās kopā ar skolas 190 gadu jubilejas svinībām, tāpēc 29. aprīlī notika skolas saimes sadziedāšanās skolas pagalmā, izstādes par skolas vēsturi atklāšana Rīgas ielā, starpdisciplinārās stundas par vērtībām, ilgtspēju un mūsu katra izvēlēm demokrātiskā sabiedrībā. Skolēnu uzmanības centrā bija atbildība un līdzdalība, jo svētkus radām mēs paši.

2. maijā Daugavpils Valsts ģimnāzijā viesojās Okupācijas muzeja lektori un biedrības “4. maija Deklarācijas klubs” pārstāvis Stefans Rāzna, lai 9. klases skolēnus rosinātu aizdomāties par brīvības vērtību un aicinātu izzināt nesenos vēstures notikumus. Savukārt 5.maijā Vides dienas ietvaros DVĢ apmeklēja Eiropas Komisijas pārstāve Latvijā Zane Petre, Grieķijas valsts vēstnieks Latvijā Eftimijs Eftimjadi un Polijas valsts vēstniece Latvijā Monika Mihališina. Ciemiņi stāstīja par 12 mītiem, kuri Latvijā pastāv par Zaļo kursu, dalījās pieredzē par Zaļā kursa īstenošanu savās valstīs. Pēc sarunas EK Komunikācijas nodaļas speciāliste Dagnija Mediņa un skolotā Rita Murāne-Rutka visus klātesošos aicināja uz kahoot spēli par ilgtspējīgu attīstību un zaļo domāšanu.

Vides dienas ietvaros mūsu skolēni piedalījās arī atkritumu monitoringa ekspedīcijā – škirotons, pētīja floru un faunu Dubrovina parkā, uzklausīja DU pasniedzēju lekciju par bioloģijas kā zinātnes nepieciešamību, piedalījās Daugavpils 12. vidusskolas organizētajās pasaules formāta debatēs par rezolūciju “Šī valdība uzskata, ka mūsu ikdienas ieradumi ietekmē/neietekmē vietējās ekosistēmas”. Prieks par Dānielu Leitānu, kurš debatēs tika atzīts par labāko runātāju, savukārt mūsu komanda (Kevins Konopeckis, Edvards Nikolajenkovs un Dāniels Leitāns) pasaule formāta debatēs ieguva II vietu.

Apsveicam hakatona ar “Ar Eiropys tvierīni Latgolā” 3. vietas ieguvējas: Ilzi Zili, Jelizavetu Pavlovu, Santu Juhneviču un Laini Agafonovu, kā arī skolotāju Daci Ozersku!

Daļa vidusskolēnu Demokrātijas nedēļas ietvaros piedalījās diskusijā, ko rosināja Eiropas Kustības Latvijā piedāvātie plakāti Loesje radošās rakstīšanas tehnikā par vērtībām un vārda brīvību. ”Loesje” ir 1983. gadā Nīderlandē dibināta starptautiska organizācija (arī nīderlandiešu meitenes vārds), kas atbalsta indivīda tiesības uz vārda un izpausmes brīvību. 11. klases skolēni interpretēja lakoniskos plakātus, stāstīja savu pieredzi, argumentēja domas.

Demokrātijas nedēļa vēl turpināsies, jo 7.-9. maijā piedalīsimies Eiropas eksāmenā, bet 9. maijā atzīmēsim Eiropas dienu, izspēlējot viktorīnas skolā, un 8. klases dosies uz J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāziju, kur izbaudīs “Eirospēli”.

Fotomirkļi skatāmi skolas facebook lapā.

Lai prieks par piedzīvoto un veiksme Eiropas eksāmenā!

-->