Daugavpils Valsts ģimnāzijas muzeja priekšmeti veido Latvijas un Daugavpils brīvības stāstus.
Latvijas valsts simtgades svinību ietvaros 2018.gada 17. aprīlī Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā tika atklāta izstāde „Brīvības stāsti: ģimenes vēsture – Latvijas vēsture”.
Gadsimta garumā vairākas paaudzes veidoja, attīstīja un aizsargāja Latvijas valsti. Ar Daugavpils iedzīvotāju līdzdalību tapusī izstāde iepazīstina ar vairāk nekā 30 brīvības stāstiem par cilvēkiem, kuri devuši nozīmīgu ieguldījumu Daugavpils sabiedriskajā un kultūras dzīvē. Mūziķu, mākslinieku, literātu, ārstu, virsnieku, skolotāju, dzelzceļnieku un daudzu citu cilvēku dzīvesstāsti uz mūžīgiem laikiem ir cieši savijušies ar mūsu pilsētas un valsts vēsturi. Izstādes priekšmeti un stāsti Latvijas gadsimta ritējumā apvienojas vienā plūsmā, līdzīgi vairākām upītēm, kas veido Likteņupi.
Viens no izstādes stāstiem ir veltīts pedagoģei un novadpētniecei Astrīdai Petaško.
Astrīda Petaško (1927-2013)
Petaško dzimusi Daugavpilī, skolotājas Annas un apriņķa un pilsētas pašvaldību vadītāja Andreja Švirksta ģimenē. Visu dzīvi veltījusi savai pilsētai un skolai – Daugavpils Valsts ģimnāzijai, kuras absolvente viņa bijusi (1942-1947). Skolā aizvadīti piecdesmit darba gadi.Petaško mūža devums ir Daugavpils Valsts ģimnāzijas absolventu likteņu izpēte un skolas muzeja izveide. No dažādām pasaules malām bijušie ģimnāzisti sūtīja atmiņu stāstus par savām tālākajām dzīves gaitām. Izmantojot vēstules un daudzus gadus veiktos pētījumus, tapa divas grāmatas par skolas vēsturi: „Vakardiena uzrunā šodienu” (1996) un „Vakardiena turpina uzrunāt šodienu” (2001).Petaško apbalvota ar Daugavpils jubilejas Goda zīmi par ieguldījumu pilsētas attīstībā (2000), ar Triju Zvaigžņu ordeņa Zelta goda zīmi (2002). 2005. gadā ieguva titulu “Goda daugavpilietis” un „Nozīmīgākais latvietis Daugavpilī”.
Izstādē „Brīvības stāsti: ģimenes vēsture – Latvijas vēsture” eksponēti ģimnāzijas muzeja krājuma priekšmeti: A. Petaško ģimnāzistes formas cepurīte, 1942./43. mācību gada skolas liecība, 1947. gadā skolas izlaidumā dāvinātā grāmata, bijušo ģimnāzistu vēstules, kā arī divas grāmatas par Daugavpils Valsts ģimnāzijas vēsturi.