Apbalvojumu GADA BALVA dažādās nominācijās Daugavpils pilsētas pašvaldība piešķir kopš 2010. gada. Kopumā šogad apbalvojumam tika pieteikti 34 kandidāti: izglītībā - 9, kultūrā - 2, sportā - 3, tautsaimniecībā - 8, veselības aizsardzībā un sociālajā aprūpē - 4, sabiedriskajā darbībā – 3, nenorādot nomināciju - 5. Vēl 8 kandidāti izvirzīti citiem pašvaldības apbalvojumiem, t.sk. apbalvojumam MŪŽA IEGULDĪJUMS.
Saņemtos pieteikumus izskatīja Apbalvojumu piešķiršanas padome.
GADA BALVA nominācijā IZGLĪTĪBA tika piešķirta Daugavpils Valsts ģimnāzijas direktora vietniecei izglītības jomā Signitai Gabrānei.
Apbalvošana notika Latvijas Republikas proklamēšanas dienai veltītajā svinīgajā pasākumā 18. novembrī Daugavpils teātrī.
“Gada balvai izglītībā” Signitai Gabrānei tika piešķirta par nozīmīgu ieguldījumu izglītības kvalitātes veicināšanā pārmaiņu procesā.
2024./2025.mācību gadā Latvijas skolās tiek ieviesta pilnveidota mācību sasniegumu vērtēšanas kārtība. Lai pedagogus sagatavotu pārmaiņām, Signita Gabrāne Daugavpils Valsts ģimnāzijas un daudzu Latvijas skolu izglītības iestāžu kolēģiem organizēja un vadīja seminārus, meistarklases un kursus par izmaiņām mācību sasniegumu vērtēšanas kārtībā ikdienas un valsts pārbaudes darbos, iesaistot pedagogus.
Tandēmā ar kolēģiem Signita izstrādāja saturu un vadīja meistarklases par vērtēšanu skolēnu izaugsmei Latgales plānošanas reģiona izglītības iestāžu dažādu mācību jomu pedagogiem: kopā ar Ritu Murāni – Rutku – angļu valodas skolotājiem, ar Ingrīdu Kondratjevu – latviešu valodas skolotājiem, ar Anitu Zarāni – mūzikas skolotājiem, ar Valēriju Dudeniču – ģeogrāfijas skolotājiem, ar Līgu Mideri-Davidčuku – vizuālās mākslas skolotājiem. Meistarklasēs pedagogi īpašu uzmanību veltīja praktiskai SOLO taksonomijas pamatprincipu iekļaušanai VPD un ikdienas pārbaudes darbos, mācoties izveidot objektīvus pārbaudes darbus, kas atbilst sasniedzamajiem rezultātiem. Komentāros meistaklašu dalībnieki rakstīja: “Paldies par strukturētu nodarbības gaitu, materiāliem, reāliem piemēriem no ikdienas darba un pieredzi.”
Signita ir izstrādājusi profesionālās pilnveides programmas par mācību sasniegumu vērtēšanu izglītojamo izaugsmei gan izglītības iestāžu direktoru vietniekiem, gan pedagogiem un šogad ir novadījusi 8h kursus Sūnu pamatskolas, Varakļānu vidusskolas skolotāju kolektīviem un vairāku Daugavpils izglītības iestāžu pedagogiem un visu Daugavpils izglītības iestāžu direktoru vietniekiem izglītības jomā.
Sadarbībā ar Valsts Izglītības satura centru Signita vadīja kursus Latvijas izglītības iestāžu sociālo zinātņu pedagogiem par centralizēto eksāmenu vērtēšanu.
Lai veicinātu efektīvāku pāreju uz mācībām latviešu valodā, būtisks ir skolēniem un skolotājiem sniegtais atbalsts. Īpašu uzmanību Signita veltīja vienotas skolas pieejas ieviešanai: sadarbībā ar Biķernieku pamatskolas pedagogiem British Council pārstāvniecības Latvijā un Izglītības un zinātnes ministrijas īstenotajā pilotprojektā “Izglītības iestāžu partnerības kā atbalsts pārejai mācībām latviešu valodā” Signita vadīja semināru par formatīvās vērtēšanas pamatprincipiem izglītojamo izaugsmei, tostarp snieguma līmeņa aprakstu objektīvu veidošanu, vadīja starpdisciplinārās nodarbības abu skolu bērniem. Projekta gaitā ģimnāzijas pedagogiem un 7. klašu skolēniem bija iespēja iepazīties ar partnerskolas pieredzi vienotas skolas pieejas ieviešanā un dalīties ar savu individualizētas un diferencētas mācīšanas pieredzi. Aktīvi projekta dalībnieki bija divpadsmit 7. klašu ģimnāzisti un 7 pedagogi. Projekta pieredze tika popularizēta IZM konferencē “Ceļā uz vienotu skolu” 2024. gada 6. jūnijā Rīgā.
Būtisks sasniegums ir Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas statusa iegūšana: visu gadu Signita organizēja nodarbības ģimnāzijas skolēniem, kurās jaunieši apguva argumentēšanas prasmes, Eiropas Parlamenta darbības principus, tikās ar jomas profesionāļiem - LU politikas zinātnes profesori Žanetu Ozoliņu, žurnālistu Ansi Bogustovu, vētīja demokrātiju kopā ar Pilsoniskā alianses vadītāju Kristīni Zonbergu, debatēja par rezolūciju “Jauniešiem ir/nav jāpiedalās Eiropas Parlamenta vēlēšanās” (piedalījās Daugavpils Valstspilsētas vidusskolas un ģimnāzijas skolēni, eksperta statusā bija žurnālists un politikas notikumu apskatnieks Ansis Bogustovs), M.V. Dekterevs prezentēja zinātniskās pētniecības darbu par dziļviltojumu regulējumu Eiropas Savienībā, tika izspēlēta Tiesu spēle pilsētas skolēniem un apmeklēta nodarbība “Eiropas vēlēšanu ģenerālmēģinājums”.
2023./2024.mācību gadā pedagoģiskās darbības kvalitāti apliecināja arī divu Signitas audzēkņu iegūtās godalgotās vietas gan Latgales reģiona, gan Latvijas skolēnu 47.zinātniskās pētniecības darbu valsts konferencē.
Signita sniedz nenovērtējamu atbalstu jaunajiem pedagogiem – darbojoties kā mentore un iesaistot jaunos skolotājus kopīgās profesionālās pilnveides aktivitātēs. Veicinot skolēnu labbūtību, Signita kopā ar direktori un jaunajām kolēģēm (latviešu valodas skolotāju Darju Komlačevu un dabaszinātņu skolotāju Jelenu Kolesnikovu) iesaistījās RTU un Mūžizglītības un kultūras institūta kopīgā projektā ”Pārmaiņu īstenošana demokrātijas veicināšanai izglītībā, izmantojot estētisko un ķermenisko mācīšanos, dažādības pedagoģiju un demokrātijas piedzīvošanu.”
Pedagogu izglītošana par aktuālajiem izaicinājumiem izglītībā – mācību sasniegumu vērtēšanu, vienotas skolas idejas ieviešanu- un atbalsta sniegšanu jaunajiem pedagogiem ir pamats izglītības kvalitātes saglabāšanai, tāpēc Signitas Gabrānes ieguldījums pārmaiņu procesu veiksmīgā vadīšanā ir nozīmīgs ne vien ģimnāzijā, bet arī Daugavpilī un Latgales reģionā.
Fotogrāfijas no Daugavpils valstspilsētas mājaslapas